סרטים
הסכתים
אוספים
מוזיקה
שיחות
אירועים

הרדיו היה אחד האמצעים החשובים ביותר להפצת הזמר העברי בארץ. תקליטים נוגנו והושמעו על ידי הרדיו וכך הגיעו השירים לכל בית בישראל. הקלטה על גבי תקליטים נעשתה באולפנים מקצועיים והשירים שהוקלטו נכתבו על ידי טובי המשוררים והמלחינים בארץ. ההקלטות בלקט הבא הן מתוך אוסף קול ישראל בספרייה הלאומית.

מקהלה עליזה

שלושה שירי ילדים מוכרים ואהובים אשר הולחנו על ידי נשים.

רבקה גוילי

רבקה גוילי, ישראל שנות ה-70

רבקה גוילי (1999-1910) היתה מלחינה, פסנתרנית ומורה למוזיקה ישראלית. בעקבות עבודה כמורה למוזיקה בגני ילדים ובתי ספר הרבתה להלחין שירי ילדים. ידידותה רבת השנים עם המשוררת לאה גולדברג באה לידי ביטוי גם בשיתוף פעולה מקצועי והיא הלחינה מספר שירים פרי עטה של המשוררת.

ארכיון רבקה גוילי נתרם לספרייה הלאומית על ידי בני משפחתה בשנת 2020 והוא כולל כתבי יד מקוריים של יצירתה.

פזמון ליקינתון

מילים: לאה גולדברג

לחן: רבקה גוילי

ביצוע: נחמה הנדל

1961

השיר פורסם לראשונה בשנות ה-40 של המאה הקודמת. הוא נכתב על ידי לאה גולדברג במסגרת תפקידה כסגנית עורך בעתון "דבר לילדים" ונמסר לרבקה גוילי לצורך תכנית רדיו מיוחדת שהתקיימה בט"ו בשבט. גוילי סברה בטעות שמקור המילה "יקינתון" הוא בשפה הסינית ולכן בחרה להלחין את השיר בסולם פנטטוני שהשימוש בו נפוץ במוזיקה סינית עממית. השיר זכה להצלחה רבה והוא אהוב על ילדים ומבוגרים כאחד.

נעמי שמר

נעמי שמר, ישראל 1987

נעמי שמר (2004-1930) היתה מלחינה ופזמונאית, מעמודי התווך של הזמר העברי. היא כתבה והלחינה מאות שירים ללהקות צבאיות, להרכבים קוליים ולטובי הזמרים והזמרות בארץ. שיריה הפכו לחלק בלתי נפרד מפס הקול של החברה הישראלית.

ארכיון נעמי שמר נתרם לספרייה הלאומית על ידי משפחתה בשנת 2010. הארכיון כולל כתבי יד מקוריים של שיריה, התכתבויות, רשימות ומסמכים אישיים, תצלומים, קטעי עיתונות, חומרים על נעמי שמר ועל יצירתה ועוד.

שנים עשר ירחים

מילים ולחן: נעמי שמר

ביצוע: חדוה עמרני

1965

שיר החודשים, ובשמו המאוחר "שנים עשר ירחים", הוא אחד משירי הילדים המפורסמים ביותר שכתבה נעמי שמר. השיר מושר בגני הילדים ובבתי הספר ובאמצעותו נחשפים הילדים לשמות החודשים של הלוח העברי.

נורית הירש

נורית הירש

נורית הירש היא מוזיקאית, מנצחת, מעבדת, פסנתרנית ומלחינה ישראלית. היא הלחינה למעלה מאלף שירים למיטב הזמרים, הזמרות והלהקות בארץ, פסי קול לסרטי קולנוע ישראליים ופתיחים לתכניות טלוויזיה.

ארכיון נורית הירש נתרם לספרייה הלאומית על ידי המלחינה בשנת 2017 והוא כולל כתבי יד מקוריים של יצירתה, מכתבים, מסמכים אישיים, תצלומים, תכניות מופעים ועוד.

מקהלה עליזה

מילים: לאה נאור

לחן: נורית הירש

ביצוע: מקהלת הילדים ע"ש צדיקוב

נורית הירש הלחינה שירי ילדים רבים וזהו שיתוף הפעולה הראשון שלה עם הפזמונאית והסופרת לאה נאור. השיר נכתב בשנות השישים של המאה הקודמת ובוצע לראשונה על ידי הזמרת חווה אלברשטיין. המולת קול הציפורים על ראש הברוש בלחנה של הירש הפכה לחלק מפס הקול של הילדות הישראלית.