סרטים
הסכתים
אוספים
מוזיקה
שיחות
אירועים

בישראל פועלות מלחינות רבות אשר כותבות מוזיקה בעיקר לאולם הקונצרטים. המוזיקה נכתבת לביצוע של הרכבים, מקהלות תזמורות ויחידים. במחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית שמורים למעלה ממאתיים ארכיונים אישיים של מלחינים ישראלים ומלחינים יהודים מכל העולם. בארכיונים הללו ניתן למצוא מוזיקה שלא בוצעה מעולם וכזאת שהגיעה לידי ביצוע והקלטה.

נעימות שחורות

שלוש מלחינות של מוזיקה אומנותית השואבות השראה מן ההוויה הישראלית.

ורדינה שלונסקי

ורדינה שלונסקי, ישראל 1929

ורדינה שלונסקי (1990-1905) היתה מלחינה, פסנתרנית, מסאית ומבקרת. היא נחשבת למלחינה הישראלית הראשונה והשתייכה לדור המייסדים של המוזיקה האומנותית בישראל. היא כתבה מעל מאה יצירות, כולל יצירות סימפוניות, קונצ'רטו לפסנתר, קנטטה, מוזיקה קאמרית, מוזיקה לתאטרון ושירים רבים (לידר ושירים פופולריים).

ארכיון ורדינה שלונסקי נתרם לספרייה הלאומית על ידי המלחינה בשנת 1987 והוא כולל כתבי יד מקוריים, תצלומים ומסמכים אישיים, רישומים ומאמרים פרי עטה ומאות מכתבים ממוזיקאים בעלי שם בארץ ובעולם.

הודיה

קנטטה למקהלה ולתזמורת (1948)

מילים: אברהם שלונסקי

לחן: ורדינה שלונסקי

ביצוע: מקהלות קול ישראל והתזמורת הסימפונית של קול ישראל

ניצוח: איתן לוסטיג

ישראל 1951

רחל גלעין

רחל גלעין, ברלין 2008

רחל גלעין היא מלחינה ישראלית שחיברה יצירות סימפוניות וקאמריות, יצירות לכלי יחיד, ויצירות ווקאליות למקהלה ולסולנים. מקורות ההשראה המוזיקליים שלה שואבים ממלחיניה הבולטים של האסכולה המודרניסטית של המאה העשרים וכן מהמוזיקה האומנותית המערבית על תקופותיה המוקדמות יותר.

ארכיון רחל גלעין נתרם לספרייה הלאומית על ידי המלחינה בשנת 2011 והוא האוסף המקיף ביותר של המלחינה. הארכיון כולל כתבי יד מקוריים ומהדורות של התווים לעשרות היצירות שחיברה, תצלומים, מכתבים, מסמכים, מאמרים, תכניות קונצרטים ועוד.

נעימות שחורות

יצירה לקול אלט ולפסנתר, 1992

מילים: אלזה לסקר-שילר (גרמנית)

לחן: רחל גלעין

ביצוע: מירה זכאי (אלט)

ישראל 1999

היצירה מורכבת מלקט שירים לקול ולפסנתר לטקסטים מאת אלזה לסקר-שילר. שירים קודרים אלה משקפים את האווירה השוררת בשירתה המאוחרת של המשוררת. בהלחנתה, המלחינה נתנה ביטוי לאופי הפסימי והאפל של השירים בטקסטורות עדינות, מופנמות ושקופות בשפה טונלית המזכירה את שיריו של שוברט.

ציפי פליישר

ציפי פליישר, 1991

ציפי פליישר היא מלחינה ישראלית, חוקרת זמר עברי ומרצה למוזיקה. היא חיברה יצירות סימפוניות, אופרות, יצירות קאמריות, יצירות לכלי יחיד, יצירות ווקליות למקהלה ולסולנים, יצירות אלקטרוניות ויצירות בימתיות. מקורות ההשראה שלה רב תרבותיים ויצירותיה מהוות גשר בין מזרח למערב, בין הארכאי לעכשווי ובין הפרטיקולרי לאוניברסלי.

ארכיון ציפי פליישר נתרם לספרייה הלאומית על ידי המלחינה בשנת 2008. זהו האוסף המקיף ביותר של עבודתה והוא כולל כתבי יד מקוריים של עשרות יצירות אותן הלחינה, תצלומים, מכתבים, מסמכים, מאמרים פרי עטה ועוד. כל הפרטיטורות של ציפי פליישר מונגשות לצפייה מרחוק באתר הספרייה הלאומית.

נערה ושמה לימונאד

פואמה סימפונית (1977)

לחן: ציפי פליישר

ביצוע: התזמורת הסימפונית חיפה

ניצוח: שלום רונלי ריקליס

היצירה נכתבה בהשראת שיר מאת המשורר הלבנוני שאוקי אבו שקרה. זוהי היצירה הראשונה של ציפי פליישר לאולם הקונצרטים. יצירה סימפונית עם מוטיבים מזרחיים המשקפת את אווירת הכפר אליה כמהה גיבורת השיר: הנערה לימונאד.